تبلیغات
قوانین و تکامل هستی

قوانین و تکامل هستی
قرآن کریم: وَ یُسَبِّحُ لِلا لله ما فی السَّمواتِ وَ ما فی الاَرضِ: هر آنچه در آسمان و زمین است ذکر خدا را می‌گوید 
قالب وبلاگ
نویسندگان

.


سونامی ایدز در کشور ما در راه است این را همه مسئولان وزارت بهداشت از وزیر گرفته تا افراد مرتبط با این بیماری ابراز داشته اند.

هادی معیری نژاد- وقتی دود هراس انگیز دهانه کوه آتش فشان نشان دهنده عنقریب بودن فوران گدازه می دهد آیا می توان تنها به ابراز نگرانی بسنده و یا حتی در حین ابراز نگرانی به سمت کوه آتشفشان دوید؟!

در حالی که متخصصان مرتبط با این بیماری از شیوع نگران کننده ایدز از طریق تماس جنسی می دهند هنوز هیچ اقدامی در جهت کنترل شیوع انجام نشده است.

در حال حاضر مهمترین نگرانی از شیوع بیشتر ایدز در کشور همین انتقال جنسی است که به خصوص به علت بالارفتن سن ازدواج، جوان بودن جمعیت کشور، نارضایتی جنسی در خانواده، وجود روابط جنسی غیر متعارف خارج از حریم خانواده و سفرهای خارج از کشور به مناطق پر خطر مثل هند و تایلند باید آن را جدی گرفت. دوران انکار به سر رسیده است.

وزارت بهداشت طبق یک روال معمول هر 3 ماه یکبار آخرین آمار موارد شناسایی و ثبت شده مبتلا به HIV را اعلام می‌کند اما آخرین آماری که اعلام کرده مربوط به آمار ثبت شده تا پایان سال 90 است که 24 هزار و 290 نفر مبتلا را نشان می‌دهد.
گزارش رسمی وزارت بهداشت می‌افزاید علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال 1365 تاکنون در کشور به عنوان مبتلا به ثبت رسیده‌اند به ترتیب تزریق با وسایل مشترک در مصرف کنندگان مواد «69.6 درصد»، رابطه جنسی «10.1 درصد»، دریافت خون و فرآورده‌های خونی «1درصد» و انتقال از مادر به کودک «1درصد» بوده است. راه انتقال در 9/17درصد از این گروه نامشخص مانده است که البته حدس زده می‌شود بیشتر این افراد از طریق رابطه جنسی مبتلا شده‌باشند.
اما در مورد موارد شناسایی شده جدید آمار، اندکی فرق می‌کند. اعتیاد تزریقی 62.5 درصد، برقراری روابط 21.2 درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 9/3 را تشکیل داده است.
عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با اشاره به افزایش ابتلا به HIV در زنان کشور می گوید:‌70 هزار فرد مبتلا به HIV در کشور از بیماری خود خبر ندارند و از حدود یکسال پیش با رشد 20درصدی ابتلای جنسی ایدز در کشور مواجه هستیم.
نکته‌ای که شاید بارها از زبان کارشناسان و پزشکان درمانگر ایدز بیان شده بود اما بیان آن از زبان مقام مسئول این بیماری در وزارت بهداشت نشانگر نگران کننده بودن اوضاع بود.

وی افزود: در این زمینه ابتلا به HIV در زنان نیز افزایش یافته است و ما سعی می‌کنیم علاوه بر ادامه برنامه‌های کاهش آسیب در حوزه HIV به خصوص معتادان تزریقی توجه ویژه‌ای نیز به پیشگیری از ابتلا به HIV از طریق ارتباطات جنسی ناسالم داشته باشیم.

صداقت ادامه داد: البته بر اساس تخمین‌‌های مدل‌های ریاضی نیز برآورد داریم که تعداد موارد HIV در کشورمان بالغ بر 93 هزار نفر هستند که اگر این تعداد را منهای 24 هزار نفر HIV ثبت شده کنیم. بالغ بر 70 هزار نفر از وضعیت HIV خود اطلاع ندارند و وزارت بهداشت تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا با راه‌اندازی مراکز مشاوره در تمام استان‌ها و خطوط تلفنی مشاوره به این افراد خدمات رایگان ارائه دهد.
مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت هم نگران آینده این بیماری در کشور است.
به گفته او رشد انتقال ایدز از طریق روابط جنسی غیر متعارف و مصرف روانگردانهایی مثل شیشه که تمایلات جنسی را 8 تا 10 برابر می‌کند اگر به همین روال ادامه پیدا کند، در آینده آتشفشان بیماری ایدز در کشور شعله ور می‌شود.

وزیر بهداشت در گفت و گو با فارس می گوید: رشد تزریقی ایدز را در کشور تقریباً کنترل کرده‌ایم و مشکلی نداریم و در همان حدی که قبلاً بوده باقیمانده است. ولی رشد انتقال ایدز از طریق جنسی خیلی بیشتر شده و خطرناک شده است.

حذف روز جهانی ایدز وگرانی روز افزون وسایل پیشگیری
اما علیرغم وجود نگرانی منابع رسمی از این موضوع حذف روز جهانی ایدز از تقویم که شاید یک یا دآوری مهم برای افراد باشد وگرانی محافظ پیشگیری (کاندوم)در ماههای اخیرو عدم اطلاع رسانی صحیح به جوانان در محیطهای پرخطر، به نوعی رفتن به استقبال خطر است
مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری ایدز نیز در این باره گفت: مسئله حذف روز جهانی ایدز از تقویم ملی ایران که اول دسامبر مصادف با 11 آذر است یک بدسلیقگی بود که درصددیم این روز را به تقویم ملی بگردانیم زیرا این بیماری رو به گسترش است و برای جلب توجه عمومی و آگاه کردن مردم نسبت به خطری که در انتظارشان است لازم است.

او اضافه کرد: آمار رسمی وزارت بهداشت وجود حدود 24 هزار موارد ثبت شده ابتلا به HIV را نشان می‌دهد که از این تعداد برخی فوت کرده و برخی وارد فاز بیماری شده‌اند اما سازمان بهداشت جهانی برای تخمین میزان واقعی فرمول 4 یا 5 برابر کردن آمار ثبت شده را اعلام کرده که بر اساس آن می‌توان حدس زد که حدود 100 هزار فرد آلوده به ویروس ایدز در کشور داریم که بیش از 75 هزار نفر آنها یا از بیماری خود خبر ندارند یا آن را پنهان می‌کنند و می‌توانند این بیماری را به دیگران انتقال و گسترش دهند.

وی اضافه کرد: اما واقعیت این است که بروز موارد جنسی ایدز طی 15 سال گذشته 10 برابر شده و از 2 درصد به حدود 20 درصد رسیده است و اگر مواردی که علت ابتلا ناشناخته است را هم عامل جنسی بدانیم این میزان بیشتر هم می‌شود‌.
این فوق تخصص بیماریهای عفونی ادامه داد: واقعیت این است که بروز ایدز به طرف عامل جنسی تغییر کرده است و وزن این عامل بیشتر از گذشته شده است، که یک علت آن ناآگاهی مردم از این عامل مهم و لزوم آموزش عمومی در این زمینه آشکار است. بنابراین ما برای اولین بار امسال در سمینار کشوری روز جهانی ایدز آ‌موزش عمومی به مردم را هم با حضور خود بیماران شروع کرده‌ایم.

وی گفت: اگر همین روند ادامه پیدا کند، ممکن است فاجعه‌ای شبیه تایلند، هند یا چین در انتظار ما باشد.
وزیر بهداشت در این رابطه به خبرگزاری فارس می گوید: اگر همین روند رشد ایدز از طریق روابط جنسی ناسالم طی شود یک دفعه 10سال آینده می‌بینیم، 50 درصد مبتلایان به ویروس ایدز در کشور ما از طریق جنسی مبتلا شده‌اند. چون هر فردی به خصوص از بین زنان خیابانی می‌تواند به طور متوسط 5 نفر را مبتلا کند.

وزیر بهداشت گفت: آماری که ما داریم این است که 50 درصد این افراد از روش‌های معمولی پیشگیری مثل کاندوم استفاده نمی‌کنند. به همین خاطر افرادی که با اینها تماس دارند مبتلا می‌شوند. این افراد ممکن است بعداً ویروس ایدز را با افراد دیگری حتی همسرانشان منتقل کنند. بنابراین آمار ایدز از این بابت خیلی خطرناک و نگران کننده است.
طبقه بندی: سلامت،
برچسب ها: سونامی ایدز در راه است، ایدز، بیماری ایدز،
[ دوشنبه 4 خرداد 1394 ] [ 04:23 ب.ظ ] [ مجید کشتکار ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ


بارالها...
از كوی تو بیرون نشود پای خیالم
نكند فرق به حالم
چه برانی،چه بخوانی
... چه به اوجم برسانی
چه به خاكم بكشانی
... نه من آنم كه برنجم
نه تو آنی كه برانی..
نه من آنم كه ز فیض نگهت چشم بپوشم
نه تو آنی كه گدا را ننوازی به نگاهی
در اگر باز نگردد...
نروم باز به جایی
پشت دیوار نشینم چو گدا بر سر راهی
كس به غیر از تو نخواهم
چه بخواهی چه نخواهی
باز كن در كه جز این خانه مرا نیست پناهی

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :